Mimořádný sjezd strany v roce 1926 se stal jedním ze stěžejních milníků v její historii. Strana se přejmenovala na Československou stranu národně socialistickou a místopředsedou strany zvolila Edvarda Beneše, kterému vstup do strany doporučil T.G. Masaryk, aby získal politickou podporu. Poté co se zbavila radikálních levičáků, musela se pro změnu zbavit radikálních nacionálních pravičáků. V té době začala se stranou úzce spolupracovat Národní strana práce, kterou v roce 1925 založil Jaroslav Stránský, majitel Lidových novin. Stranu veřejně podporoval Karel Čapek a Ferdinand Peroutka. Národní strana práce ukončila činnost v roce 1930, když rok předtím doporučila svým členům přechod do naší strany. Edvard Beneš se stal jedním z hlavních autorů nového programu strany.
Jiří Stříbrný
Už během středoškolských studií začal být politicky aktivní. Patřil mezi zakladatele strany. Působil v mládežnických organizacích a jako redaktor stranických periodik, a to nejen v Praze, ale i v Českých Budějovicích a Vídni. Od roku 1911 byl redaktorem Českého slova.
Ve volbách do Říšské rady v roce 1911 se stal poslancem. V roce 1914 byl přes své protirakouské postoje povolán do armády. V dubnu 1917 byl propuštěn do zálohy. Ihned po propuštění se zapojil do hnutí Mafie. V červenci 1918 se stal členem Národního výboru a pomáhal organizovat generální stávku 14. října 1918. 28. října se stal jedním z pěti „mužů 28. října“, kteří se podíleli na vyhlášení samostatného Československa a převzetí moci v Praze. Václav Klofáč byl v té době na jednání se zahraničním exilem v Ženevě. Jiří Stříbrný po jednání s velitelem rakouské posádky v Praze donutil armádu, aby proti převratu nevystupovala. Spolu s dalšími „muži 28. října“ a členy předsednictva Národního výboru podepsal Provolání o samostatnosti Československého státu a příslušný zákon, který formálně přetrhal vazby s monarchií.
V letech 1918 – 1920 byl poslancem Revolučního národního shromáždění. Ve volbách v roce 1920 opět získal mandát, který v roce 1925 obhájil. Mandátu byl zbaven po vyloučení ze strany nálezem volebního soudu ze dne 19.5. 1928. Opětovně se stal poslancem v roce 1929 za Ligu proti vázaným kandidátním listinám. V parlamentu setrval do roku 1935. Jiří Stříbrný byl členem několika vlád a stranu zastupoval v takzvané Pětce (koaliční orgán hlavních československých vládních stran). Měl vliv ve stranickém tisku a dokázal zajišťovat financování strany.
V roce 1926 postupně rostly jeho spory s dalšími předáky strany, zejména v oblasti zahraniční politiky polemizoval s Edvardem Benešem. Stříbrný začal klást zejména na nacionální aspekt strany. Sbližoval se tím s Karlem Kramářem, za což byl chválen národně demokratickým tiskem. V tom samém roce musel abdikovat na post ministra obrany. Oficiálním důvodem mělo být jeho odpovědnost, kterou převzal za Masarykovo chování během oslav svátku mistra Jana Husa a (tzv. Marmaggiho aféra). Faktickým důvodem jeho odchodu byla úplatkářská aféra. Jeho bratr František Stříbrný byl ředitelem Československé diskontní banky a její obchodní společnosti na prodej uhlí a ministr železnic (Jiří Stříbrný) od něj měl nakupovat předražené uhlí pro státní dráhy. Úplatky měl přijímat nejen sám ministr, ale i strana. Soud v roce 1934 Stříbrného i stranu z podezření očistil.
V souvislosti s rozkolem ve straně, zaútočil Jiří Stříbrný veřejně na Edvarda Beneše. Podporu veřejnosti nezískal. Postavil se proti němu i Václav Klofáč, který o něm začal šířit fámu, že trpí syfilidou ve stádiu progresivní paralýzy. Klofáč se odkazoval na stanovisko lékaře Trýba. Bohužel se jednalo pouze o pomluvu, která se ve stranickém boji náramně hodila.
Definitivní konec stranické a vládní kariéry ve straně nastal pro Stříbrného v září 1926 na mimořádné sjezdu strany v Brně. Na sjezdu byl nejdřív změněn název strany na Československá strana národně socialistická a Edvard Beneš byl zvolen místopředsedou strany. Poté byl, po velkých diskuzích, v poměru 96 ku 42 delegátů vyloučen ze strany Jiří Stříbrný. Po vyloučení založil Jiří Stříbrný se svou skupinou Slovanskou stranu národně socialistickou, která byla založena jako politické sdružení bývalých národních socialistů. Poté se strana přejmenovala na Radikální hnutí- slovanští národní socialisté, a Jiří Stříbrný byl oficiálně zvolen jejím předsedou. Od roku 1930 nesla název Národní liga. V roce 1929 se Stříbrného strana zúčastnila voleb s Národní obcí fašistickou (NOF)ve volebním uskupením pod jménem Liga proti vázaným kandidátním listinám. Za toto uskupení získali poslanecký mandát Jiří Stříbrný, Radola Gajda a Karel Pergler (bývalý člen ČSSD).
Národní liga se postupně přibližovala fašistickým názorům. V říjnu 1934 se Národní liga spojila s Československou národní demokracií a Národní frontou, ve stranu Národní sjednocení. Předsedou byl Karel Kramář a Jiří Stříbrný jedním z tří místopředsedů. I zde došlo ke konfrontaci se skupinou Jiřího Stříbrného. Stříbrný odchází a zakládá novou stranu Národní liga – strana radikální, národní a demokratická.
V období Mnichovské krize byl zastáncem obrany republiky, a byl velmi kritický vůči Edvardu Benešovi. Vyznačoval se primitivním antisemitismem, inspirovaný Německou říší. Za nacistické okupace se stáhl z politiky a žil ve své vile v Káraném. Je třeba říci, že se odmítl podvolit nátlaku nacistů, aby Beneše veřejně kritizoval.
Po válce byl poslán před Národní soud a odsouzen k doživotnímu žaláři. Výše trestu je mnohými považován za neúměrný, a že se spíše jednalo o vyřizování účtů. Zemřel v roce 1955 ve Valtické věznici, i když někteří historici uvádějí Uplavu na Slovensku. Zajímavostí je, že měl mít od Antonína Zápotockého slíbenou amnestii, které se však nedočkal.
Ve volbách v roce 1929 získal strana 10,4%, což ji zajistilo 3. místo. KSČ po raketovém startu v roce 1925 spadla na 4.místo. Strana získala 32 mandátů. Opět se o pár z nich zmíníme:
Petr Solfronk
Po průmyslové škole v Domažlicích se vyučil sazečem písma. Přes Semily a Chrudim se dostal do Prostějova, kde působil v tiskárně Adámek. V roce 1913 se zúčastnil stávky tiskařů a následně byl bez práce. V roce 1916 založil živnost na výrobu razítek, kterou v roce 1922 rozšířil o tiskárnu. Mandát získal dodatečně jako náhradník poté, co rezignoval Josef Knejzlík. V roce 1924 byl první náměstek starosty Prostějova. Nadále do začátku války byl členem zastupitelstva. V květnu 1945 zemřel na tyfus jeho syn i vnuk. V roce 1949 byla na tiskárnu uvalena národní správa a následně byl podnik zlikvidován obvyklým komunistickým způsobem- zařízení rozbito a odvezeno do šrotu.
Otakar Svoboda
Původním povoláním byl truhlář. Redigoval krajanský list Stráž lidu. V letech 1898 – 1905 působil ve Vídni. V roce 1910 byl odsouzen na 13 měsíců do těžkého žaláře za účast na antimilitaristickém hnutí. V říjnu 1918 byl v Českých Budějovicích jednatelem Národního výboru, který ve městě přejímal moc jménem nového československého státu. Po komunálních volbách v roce 1919 se stal starostou Českých Budějovic. Ve funkci působil do roku 1923, poté byl členem městské rady a místostarostou. V parlamentních volbách v roce 1929 získal poslanecký mandát. Zemřel náhle v červnu 1930.
Josef Tykal
Vyučený kovář. Od roku 1905 byl členem Sokola. V letech 1919 – 1944 byl starostou Mělníka. Za jeho působení došlo k sloučení okolních obcí a vzniku tzv. Velkého Mělníka. V parlamentních volbách získal poslanecké křeslo, které si udržel až do jeho zániku. V roce 1944 byl zatčen gestapem a vězněn do konce války. Získal čestné občanství Mělníka.
Henleinova SdP skočila těsně druhá s 15,2%, přestože získali nejvíc hlasů, vládu nebyla schopna složit, protože nebyl nikdo kdo by byl ochoten s ní uzavřít koalici. Strana s 9,2% a 28 mandáty skončila čtvrtá. Zajímavostí byla povinná volební účast. Přesto 7,2% voličů k urnám nepřišlo. Především na východě státu a v pohraničí s převahou německého obyvatelstva. Někteří naší poslanci byli:
Jan Blahoslav Kozák
Profesor dějin filosofie, protestanský teolog, evangelický duchovní. Překládal z angličtiny, francouzštiny a italštiny. Ve 20. letech 20. století měl blízko k okruhu intelektuálů okolo Inocence Arnošta Bláhy, který se pokusil neúspěšně obnovit Pokrokovou stranu z počátku 20. století. V roce 1930 působí v programové komisi strany. V parlamentních volbách v roce 1935 získává poslanecké křeslo, které si podržel až do zániku parlamentu v roce 1939.
Druhou světovou válku přežil v emigraci ve Spojených státech amerických. Po uvěznění jeho syna komunisty (už před 25. únorem) mu byla v první poúnorové schůzi v roce 1948 vnucena nevděčná úloha přečíst návrh akčního výboru na vyloučení studentů, kteří chtěli na Pražském hradě 25. února 1948 manifestovat proti komunistickému puči.
Bohuslav Luža
Od roku 1919 zasedal v obecním zastupitelstvu Uherského Brodu. V letech 1932 – 1939 vykonával funkci starosty. Za jeho působení prodělal Uherský Brod velký stavební rozvoj. Podílel se na rozhodnutí československé vlády o výstavbě České zbrojovky ve městě. Byl ředitelem městské spořitelny a zasedal v Moravskoslezském zastupitelstvu.
Kandidoval ve volbách v roce 1935, ale mandát nabyl jako náhradník až v prosinci 1938. Po německé okupaci ze svého platu starosty podporoval organizaci Obrana národa. 1. září 1939 byl, jako stovky jiných členů strany, zatčen v rámci akce Albrecht der Erste a po celou válku vězněn nacisty, nejprve na Špilberku, poté v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. Zemřel krátce po osvobození koncentračního tábora Buchenwald na epidemii skvrnitého tyfu. Jeho bratr byl československý legionář, generál a člen protinacistického odboje Vojtěch Luža.
Batková - Žáčková Jaromíra
V roce 1919 vstoupila do strany. Od roku 1922 zasedala v župním (krajském) stranickém výboru. Angažovala se v ženském hnutí a v letech 1927 – 1938 byla zemskou tajemnicí národně sociálních žen. V roce 1926 (ve svých 24 letech) se stala členkou ústředního výkonného výboru strany.
V parlamentních volbách v roce 1935 získala poslanecké křeslo, které si udržela až do jeho zrušení. Od dubna 1939 vstoupila jako ženská tajemnice do aparátu Národního souručenství. Na základě udání, že provozuje politiku bývalého prezidenta Edvarda Beneše, byla v říjnu 1939 zatčena a po osmnáctidenní vazbě propuštěna. Po propuštění se zapojila do ilegálních aktivit bývalých členů strany. V letech 1945 -1946 byla poslankyní Prozatímního Národního shromáždění a v letech 1946 – 1948 Ústavodárného Národního shromáždění. Nesouhlasila s komunistickým převratem a odešla do francouzského exilu.
Na doporučení abdikujícího T.G. Masaryka v roce 1935 kandidoval na prezidenta Edvard Beneš, který se, jako nadstranický prezident vzdal členství ve straně. Proti Edvardu Benešovi kandidoval za agrárníky Bohumil Němec, který svou kandidaturu stáhnul v noci před prezidentskou volbou. Edvard Beneš získal 340 hlasů, včetně komunistických. To byla podpora, kterou T.G. Masaryk nikdy nezískal. Bílých lístků bylo odevzdáno 76, především z řad henleinovců. A přestože Bohumil Němec nekandidoval, získal 24 hlasů.
Strana k 40. výročí založení strany uspořádala velký slavnostní pochod Václavským náměstím.
Věnovali jsme se našim poslancům, rádi by jsme vás seznámil i s některými našimi senátory:
František Krejčí
Vystudoval klasickou filologii, estetiku, filosofii a psychologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Podílel se na založení časopisu Česká mysl. Je považován za zakladatele moderní české psychologie. Během I. světové války spolupracoval s Mafií. Podílel se na formování programu strany. V letech 1918 – 1920 zasedal v Revolučním národním shromáždění. V letech 1920 – 1925 zastával senátorský post.
Bedřich Macků
Studoval filosofickou fakultu ve Vídni a Karlově univerzitě. Působil jako profesor na České technice v Brně a na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, na jejímž založení se podílel. V letech 1920 – 1925 byl starostou Brna. V parlamentních volbách v roce 1925 získal senátorské křeslo, které držel až do své smrti v roce 1929.
Albert Milota
V roce 1900 promoval na Právnické fakultě UK Praha. V roce 1922 působil v Bratislavě jako profesor Univerzity Komenského, kde setrval až do roku 1939. Byl předsedou Československého ústředního spolku vysokoškolských učitelů a byl členem řady akademických a právnických komisí. Angažoval se v Národní straně práce, se kterou přešel do naší strany, za kterou se v roce 1929 stal senátorem, kterým byl až do zrušení parlamentu v roce 1939.
Ferdinand Šťastný
Senátorské místo získal už v roce 1920 a vydržel v něm až do roku 1935. Poté se znovu stal senátorem v roce 1938 po smrti Rudolfa Pánka. V senátu působil do zrušení parlamentu v roce 1939. Působil také jako tajemník kovopracovníků.
Antonín Šolc
Vystudoval odbornou školu tkalcovskou a vyšší textilní školu. Do strany vstoupil v roce 1900, a v letech 1900 – 1906 působil jako okresní tajemníkem a redaktor stranického tisku. Byl dlouhá léta tajemníkem strany, a v této funkci zastupoval stranu na valných hromadách akcionářů Melantrichu. Od roku 1930 byl starostou Československé obce střelecké. V parlamentních volbách v roce 1925 získal senátorské křeslo, které si podržel až do zrušení parlamentu v roce 1939.
Čeněk Vaněček
Meziválečný starosta Rakovníka (1923 – 1938). Za jeho éry byla dokončena regulace a výstavba obytných domů, a město provádělo nouzové práce pro nezaměstnané. V parlamentních volbách v roce 1929 získal senátorské křeslo, které držel do roku 1935.
Naše strana byla především stranou starostů. Starostovala ve všech významných městech. Ale nejvýznamnější je samozřejmě Praha – matka měst. Od vzniku republiky do okupace nevládl v Praze jiný než náš primátor. I po válce byl první primátor z naší strany, a ani poté co odešel Petr Zenkl do vlády, na tom nebyla strana špatně. Měla na magistrátu dva náměstky primátora: Růženu Pelantovou, jako první ženu na tomto místě a Vladimíra Šolce. Kromě toho zde působili i jiní významní členové – například Milada Horáková. Ne nadarmo, když stoupáte po schodech do sálu magistrátu, míjíte dva reliéfy, a to Milady Horákové a Růženy Pelantové.
Karel Baxa
Byl prvním pražským primátorem po vzniku republiky. Byl synovcem Karla Havlíčka Borovského. V roce 1881 začal studovat na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po studiích působil jako soudní úředník v Táboře, Chebu a Přimdě. Od roku 1891 byl advokátem v Praze. Od roku 1896 vlastnil advokátní kancelář. Jako obhájce se zúčastnil mnoha procesů vedených proti redaktorům českého tisku, např. s Omladinou v roce 1894. V procesu s Leopoldem Hilsnerem zastupoval rodinu zavražděné Anežky Hrůzové. Na stání chodil provokativně v sokolském kroji. V letech 1895 – 1913 byl poslancem Českého zemského sněmu. Od roku 1903 byl poslancem Říšské rady, a byl jim až do konce monarchie. Od roku 1899 byl členem Strany státoprávně radikální. Jejím členem byl až do roku 1908, kdy ji s části členů opustil, a spojil se s Radikálně pokrokovou stranou, čímž vznikla Státoprávní pokroková strana, kterou v roce 1911 opustil a přešel do naší strany, v které byl až do své smrti.
15. června 1919 byl zvolen starostou Prahy. 1. ledna 1923 se stal primátorem tehdy vytvořené Velké Prahy. Za jeho primátorování došlo k mohutnému rozvoji města, které ještě za jeho života dosáhl milion obyvatel. Znovu byl zvolen ještě třikrát. Rezignoval až 5. dubna 1937 pro vysoký věk. Byl nejdéle sloužící primátor Prahy, kromě toho byl od roku 1921 také prvním předsedou ústavního soudu. Přesto nemá v Praze svou ulici.
Petr Zenkl
Vystudoval Filosofickou fakultu Karlovy univerzity a v roce 1907 se stává jedním z nejmladších doktorů filosofie. Po absolutoriu se Petr Zenkl začal věnovat učitelskému povolání na Obchodní akademii v Praze, poté na pražském Vysokém učení technickém. Po určité době se vrátil do rodného Tábora učit na vysokou školu zemědělskou, ale pak byl povolán do Karlína na nově otevřenou Obchodní akademii.
V roce 1909 přišel do Osvětového svazu, který v té době budoval místní osvětové organizace a lidové knihovny. V roce 1912 byl zvolen do Výboru Osvětového svazu. Tehdy dal podnět k vydávání vzdělávací četby v edici Za vzděláním. V březnu 1914 inicioval založení „Výboru pro oslavy Husovy“ a stal se jeho předsedou. Od záměru uspořádat oslavy k 500. výročí upálení Jana Husa jej neodradilo ani vypuknutí I. světové války. Svolal z Čech a Moravy vzdělávací výbory a dosáhl toho, že se oslavy uskutečnily a byly završeny velkolepou manifestací 4. července 1915 v pražském Obecním domě.
Nejpozději v roce 1913 se začal Petr Zenkl zajímal o komunální politiku v Karlíně, kde bydlel. Obecními volbami v roce 1913 se Petr Zenkl stal členem karlínského zastupitelstva a zahájil tak svou dráhu komunálního politika, jejíž další etapou byla v roce 1919 funkce starosty Karlína, kterou zastával až do vzniku Velké Prahy.
V roce 1923 byl Petr Zenkl zvolen předsedou ústředního sociálního sboru hlavního města Prahy. 12. dubna 1926 schválilo Ústřední zastupitelstvo hl. m. Prahy návrh Petra Zenkla na vybudování ústředních ústavů sociální péče v Krči. Už při oslavách vzniku republiky v roce 1928 byl komplex sociální péče s kapacitou 3000 osob, nazývaný Masarykovy domovy (nynější Thomayerova nemocnice), předán veřejnosti.
Po 24 letech úspěšného působení na karlínské a pražské radnici byl Petr Zenkl, povolán v roce 1937 na primátorský stolec, aby vystřídal svého úspěšného a oblíbeného předchůdce Karla Baxu. Jeden z prvních primátorských úkolů byl smutný – vést delegaci Prahy v průvodu při pohřbu prezidenta T.G. Masaryka. Ani další primátorství nebylo radostné – o rok později přišla Mnichovská dohoda a nakonec rozpuštění městského zastupitelstva 24. února 1939, čímž bylo Zenklovo primátorství na dlouhá léta přerušeno.
Petr Zenkl patřil mezi odpůrce kapitulace, dokonce patřil do skupiny lidí kteří uvažovali o vojenském převratu, ale k žádnému rozhodnutí nedošlo.
Pro Petra Zenkla si přišlo gestapo 1.září 1939 v rámci akce Albrecht der Erste, ale nezastihlo doma. Našlo Zenkla v kanceláři ústřední sociální pojišťovny, kde mu dva agenti gestapa řekli, aby se s nimi šel projít – například na Pankrác. Na Pankráci byl Petr Zenkl zařazen do transportu do Dachau, společně se svými známými Peroutkou, Chytilem, Sychravou a dalšími. Po třech týdnech byli přestěhování do koncentračního tábora Buchenwald. Vnitřní správu v Buchenwaldu na sebe strhli komunisté, kteří byli proti Zenklovi zaujati pro jeho protikomunistické postoje z předválečné doby. Když se americká armáda přiblížila k táboru, dostal velitel koncentračního tábora strach, aby mezi vězni nevypuklo povstání. Proto se rozhodl pro výstrahu popravit několik desítek vybraných vězňů. 5. dubna 1945 vyzvaly táborové ampliony 46 vězňů různých národností, aby se neprodleně dostavili do politické sekce tábora. Mezi předvolanými byl jediný Čech – Petr Zenkl. Vězňové nechtěli předvolané vydat. Komunističtí táboroví funkcionáři ukryli své oblíbence v kuchyních, skladištích či v nemocnici, ale Zenkla odmítli ukrýt, nejspíš proto, že chtěli využít příležitosti se Petra Zenkla zbavit. Petr Zenkl našel pomoc u vězňů označených zeleným trojúhelníkem - u mnohokrát trestaných zločinců, a protože se k nim choval laskavě, oplatili mu to poskytnutím azylu pod podlahou svého bloku. Petr Zenkl se dokonce schovával i v psí boudě.
Druhý den poté, co armáda generála Pattona osvobodila Buchenwald, varoval americký novinář Edward R. Murrow Petra Zenkla, že jeho život je nadále v ohrožení, protože čeští komunisté by neradi viděli jeho návrat do Prahy. Zenkl proto chtěl využít nabídku francouzských spoluvězňů, kteří jej chtěli vzít do Štrasburku, ale i tuto možnost komunisté přímým zásahem zmařili. Nakonec Zenkl unikl z tábora tajně a dostal se na americké vojenské stanoviště, které pohotově zařídilo jeho odlet do Frankfurtu, odkud pokračoval do Paříže a do Londýna.
V Londýně (ještě před koncem války) prosazoval, aby československé zahraniční jednotky byly co nejrychleji nasazeny doma a pomohly ohrožené Praze. Rovněž žádal, aby americká armáda, spěchala do Prahy. V té době se v Londýně dozvěděl, že v Praze byl 5. května dosazen na jeho primátorské místo jeho předválečný odpůrce, komunista Václav Vacek. Taktéž se dozvěděl, že jej Revoluční výbor strany zvolil na tajném zasedání (25. dubna 1945 v budově Melantrichu), na návrh Fráni Zemínové, předsedou strany.
V srpnu 1945 uvolnil Václav Vacek křeslo pražského primátora, aby na něj opět usedl Petr Zenkl. Za těch pár měsíců stačil Vacek oblepit Prahu portréty Stalina. Všude vlály rudé vlajky a prapory, v parcích byly vysázeny z květin pěticípé hvězdy, výhled v ulicích byl omezen mohutnými transparenty s komunistickými hesly. Rozhlas, divadla i biografy sloužili komunistické propagandě. Ulice a náměstí byly pojmenovány po komunistech. Sovětské a komunistické instituce dostaly od města k dispozici místnosti, byty i celé domy. Primátor Vacek věnoval maršálovi Koněvovi vilu, která mu nejen nikdy nepatřila, ale nepatřila ani městu. Za dobu své vlády na pražské radnici dosadili komunisté do všech městských úřadů výlučně komunisty, a to bez ohledu na kvalifikaci a schopnosti, aby si pro budoucnost zajistili, že úřednický aparát bude jejich „revoluční“ útoky na demokracii podporovat. Do května 1946 se Zenklovi podařilo jako primátorovi jakž takž nastolovat opět pořádek. Po volbách v roce 1946 opustil funkci primátora, protože se v nové vládě stal jejím místopředsedou.
V únoru 1948 podal společně s dalšími nekomunistickými ministry demisi, aby přiměl komunistického ministra Noska ke zrušení neústavních kroků, které Nosek ve svém resortu prováděl. Po únorovém převratu byl pod nepřetržitým dozorem StB, přesto se mu podařilo StB přelstít a v kufru auta amerického velvyslanectví se svou ženou opustit Československo. V následujících letech se stal hlavou československého politického exilu a předsedou naší exilové strany.
Už za necelé tři roky po jeho emigraci - při pohřbu tří funkcionářů zastřelených v rámci “případu Babice“ o něm tehdejší stalinista Václav Kopecký hovořil takto: „Ano, oni, cizáčtí imperialističtí nepřátelé republiky a jejich spřeženci a pomocníci jsou vrahy bestiálně zabitých babických občanů. A vrahy jsou českoslovenští reakční emigranti, bídní Zenklové, Procházkové, Majerové, Peroutkové a podobní…“
Otakar Klapka
byl jako Karel Baxa absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovi. Byl na stáži na Sorbonně a jako právní vědec se věnoval uzemní samosprávě. Podílel se na přípravě ústavy z roku 1920 a na vzniku zákona o organizaci politické správy. Členem strany byl od roku 1909 a v roce 1929 byl za stranu zvolen poslancem. Po německé okupaci nastoupil na post pražského primátora. Jeho náměstkem se stal sudetoněmecký historik Josef Pfitzner (byl popraven brzy po osvobození). Otakar Klapka navenek spolupracoval s okupanty, ale svým doslovným lpěním na předpisech a průtahy, zdržoval odstranění nepohodlných pomníků, přejmenování ulic, či zavedení němčiny jako úřední řeči na magistrátu. Otakar Klapka zařazoval bývalé důstojníky československé armády na různá důležitá místa na magistrátu. Také finančně podporoval, za pomocí magistrátních peněz, pozůstalé rodiny po popravených odbojářích. Byl také v čilém styku s přední postavou odboje generálem Aloisem Eliášem.
Otakar Klapka se podílel na organizování převozu a pietního aktu uložení ostatků K. H. Máchy z Litoměřic na Vyšehradský hřbitov. Osobně kráčel v čele mohutného průvodu při cestě ostatků Prahou.
V létě 1940 začalo na pražském magistrátu zatýkání. Poté co jeden ze zatčených promluvil, si 9. července přišlo gestapo i pro Otakara Klapku. Přes rok byl vězněn a mučen v různých českých i německých věznicích. Nakonec byl na pokyn K. H. Franka odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán po nástupu Reinharda Heydricha 4. října 1941 v Ruzyňských kasárnách. Jeho smrt a dalších 223 vlastenců v rámci Heydrichova prvního stanného práva měla zastrašit české obyvatelstvo.
Začalo období kdy bylo raritou, že některá vláda vydržela déle než rok.
Druhá vláda Jana Černého (18.3.1926 – 1.2. 1926)
Druhá úřednická vláda
Třetí vláda Antonína Švehly (12.10. 1926 – 1.2. 1929)
V této vládě neměla strana zastoupení.
První vláda Františka Udržela (1.2. 1929 – 7.12.1929)
Ani v této vládě neměla strana zastoupení.
Druhá vláda Františka Udržela (7.12.1929- 20.10. 1932)
Ministr zahraničí - Edvard Beneš Ministr pošt a telegrafů - Emil Franke
První vláda Jana Malypetra (29.10.1932 – 14.2. 1934)
Druhá vláda Jana Malypetra (14.2. 1934 – 4.6. 1935)
Třetí vláda Jana Malypetra (4.6. 1935 – 5.11. 1935)
První vláda Milana Hodži (5.11.1935 – 18.12.1935)
Druhá vláda Milana Hodži (18.12. 1935 – 21.7. 1937)
Minstr pošt a telegrafů - Emil Franke (do 23.1.1936, poté Alois Tučný) Ministr školství a národní osvěty (od 23.1.1936) - Emil Franke
Třetí vláda Milana Hodžy (21.7.1937 – 22.9. 1938)
Ministr školství a národní osvěty - Emil Franke Ministr pošt a telegrafů - Alois Tučný
První vláda Jana Syrového (22.9. 1938 – 4.10. 1938), Vláda obrany republiky
Tato vláda vyhlásila 23.9. 1938 mobilizaci. Jednalo se o poslední vládu první republiky a zároveň vládu úřednickou, ale přesto v této vládě byl náš člen:
Ministr bez portfeje - Petr Zenkl
Druhá vláda Jana Syrového (4.10. 1938- 1.12. 1938), První vláda druhé republiky
Ministr sociální péče, veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy - Petr Zenkl
Emil Franke
Univerzitní studia filosofie a práv absolvoval v Praze, Vídni a Berlíně. Byl doktorem filosofie. Věnoval se vědecké práci, zabýval se filosofií. Měl zájem o rozvoj české indologie a 31. března 1936 byl zvolen řádným členem Orientálního ústavu v Praze.
Politicky se angažoval od roku 1918 v národně sociální straně. V roce 1918 se podílel na vytvoření Socialistické rady a byl spolutvůrcem programu strany. V roce 1926 byl na sjezdu strany předsedou komise, která posuzovala spor okolo Jiřího Stříbrného. V roce 1931 byl spoluautorem akčního programu strany. Na sjezdu v roce 1936 měl hlavní projev o vnitropolitických otázkách. Osobně vítal T.G. Masaryka při příjezdu do vlasti 20.prosinece 1918 v Horním Dvořišti.
Od roku 1918 zasedal v Revolučním národním shromáždění. V parlamentních volbách v roce 1920 se stal poslancem Národního shromáždění, kde seděl až do zrušení parlamentu v roce 1939. Od roku 1925 byl předsedou poslaneckého klubu strany. Byl mnohonásobným ministrem československých vlád.
Alois Tučný
Vyučil se typografem a od roku 1912 byl tajemníkem ústředny Československé obce dělnické, odborové organizace napojené na stranu. V této funkci působil až do roku 1939. V roce 1918 se stal poslancem Revolučního národního shromáždění. V parlamentních volbách v roce 1920 získal poslanecké křeslo v Národním shromáždění, v kterém působil až do roku 1939, kdy parlament zanikl.
Na 10. sjezdu strany v roce 1924 bylo rozhodnuto, že brožura Organizace průmyslové a zemědělské výroby, kterou napsal, bude dočasně použita jako jedna z částí oficiální programu strany. V roce 1930 zasedal v programové komisi strany. Byl ministrem několika československých vlád.
Staňte se členem NSS! Jsme společenství lidí jejichž cílem je navrátit Českou republiku tam kde byla – mezi nejúspěšnější státy světa. A to bez schopných lidí nikdy nedokážeme!